top of page

Jak dbać o środowisko?


Wiele osób myśli, ze to trudne i czasochłonne. Nie wiedzą, jak się do tego zabrać, więc nie zabierają się w ogóle. Tymczasem dbanie o środowisko jest nie tylko konieczne, jeśli nie chcemy za jakiś czas być bezdomni, ale tez bardzo proste. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i bądź eko (lub chociaż bardziej eko niż do tej pory)!


 

Oszczędzaj wodę

Wiadomo, woda jest potrzebna do codziennego życia, ale chodzi o drobnostki! Wyłączaj kran, jeśli nie korzystasz (np. podczas mycia zębów), nie uruchamiaj pustych sprzętów typu zmywarka czy pralka, czasem wybierz szybki prysznic zamiast wylegiwania się w wannie wypełnionej po brzegi wodą. Zwróć uwagę na te kilka rzeczy, z czasem wejdzie Ci to w nawyk i przyczynisz się do lepszego samopoczucia naszej matki ziemii.


Segreguj śmieci

Aktualnie większość populacji już się do tego stosuje, więc jeśli zostałeś/zostałaś w tyle, to do roboty! Chronimy w ten sposób zasoby naturalne, bo surowce wracają do użycia, oszczędzamy energię oraz wodę, które byłyby potrzebne do ponownego wytworzenia tych surowców i ograniczamy liczbę wysypisk śmieci (i koszty). Same plusy.


Nie marnuj jedzenia i ogranicz mięso

Po pierwsze planuj posiłki, a na zakupy wybieraj się wyposażony/a w listę. Po drugie gotuj tak, żeby nie wyrzucać jedzenia, wykaż się w kuchni pewną dozą kreatywności – kto wie, może odkryjesz w sobie pasję? Ogranicz też mięso, jego nadmiar nie służy zdrowiu – Twojemu i planety. Zalecenia mówią o spożywaniu go maks 3 razy w tygodniu.


Zrezygnuj z plastiku

Sięgaj po materiałowe siatki zamiast tych foliowych, papierowe słomki zamiast plastikowych, produkty na wagę zamiast zapakowanych... Rozumiesz nasz tok rozumowania? Zwracaj uwagę na te szczegóły, zadbaj o środowisko.


Nie kupuj tylu ubrań!

Stop konsumpcjonizmowi! Naprawdę potrzebujesz kolejnej pary jeansów? Nowej sukienki? Może wystarczy zmienić dodatki, a cały look zyska odrobinę świeżości? Kupuj tylko to, co jest Ci potrzebne i zwracaj uwagę na jakość.


Konsumpcjonizm

Generalnie mamy tendencję do wydawania pieniędzy szybciej niż zdążymy pomyśleć. Czasem zamiast kupić coś nowego wystarczy naprawić/odnowić coś starego. Albo wypożyczyć, weźmy tu na przykład książki – bibliotek jest obecnie tyle, że raczej nawet bardziej wymagający czytelnik zaspokoi tam swoje potrzeby.


 


Mamy nadzieję, że przedstawiliśmy tu pewne podstawy. Dalej poradzisz sobie sam/a! Szukaj okazji do dbania o środowisko, bo jak widzisz, jest ich multum. W Matematify na przykład działamy głównie online, dzięki czemu nie zatruwamy spalinami, oszczędzamy energię, paliwo i czas. Regularnie sadzimy też drzewa! Sprawdź naszą stronę www.matematify.net :)

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Projekt bez tytułu (36)_edited.jpg

PROMOCJA WAKACYJNA

Cena za wszystkie wakacyjne zajęcia w czerwcu, lipcu i sierpniu dla nowych uczniów wynosi

89zł / 1h zajęć, niezależnie od przedmiotu czy poziomu zaawansowania!

bottom of page