top of page

Jak efektywnie uczyć się do egzaminów?

Egzamin – sprawdzian wiedzy, dojrzałości oraz droga do sukcesu.Egzaminy, testy, kartkówki to ważne momenty na ścieżce edukacyjnej każdego młodego człowieka, które mogą czasem przysporzyć nieco kłopotów. Warto więc mieć opracowane strategie oraz triki na efektywną oraz solidną naukę, która przyniesie oczekiwane pozytywne efekty. Jak wszyscy dobrze wiemy nie ma jednej, sprawdzonej taktyki na przygotowanie się do egzaminów, aczkolwiek możemy wyróżnić pewne istotne kroki, które zaprowadzą każdego ucznia na sam szczyt.

Każdy młody człowiek podczas swojej edukacyjnej drogi ma przed sobą dwa kluczowe, decydujące egzaminy: egzamin ósmoklasisty oraz na zakończenie swojej przygody z nauką – egzamin dojrzałości, znany również jako egzamin maturalny. Oba te egzaminy są stresującym momentem w życiu każdego człowieka. Nic w tym dziwnego, pierwszy z nich ma decydujący wpływ na to, do jakiej szkoły ponadpodstawowej dostanie się uczeń, natomiast umiejętnie rozwiązana matura jest kluczem do wymarzonych studiów i przyszłej kariery.

W takim razie nasuwa się pytanie: jak uczyć i przygotowywać się do tak niebagatelnych egzaminów, aby osiągnąć zamierzony efekt?Zaplanuj swoją naukę!Jednym z pierwszych kroków jakich należy się podjąć podczas przygotowań do ważnego egzaminu jest odpowiednie rozplanowanie etapów nauki. W tym momencie należy zastanowić się jak dużo materiału jest do nauczenia, ile mam na to czasu oraz ile czasu będę potrzebować na powtórki. Warto w tym celu cały materiał podzielić na odpowiednie działy oraz przydzielić każdy z nich na dany tydzień, bądź miesiąc w zależności, kiedy wypada termin egzaminu. Po skończeniu każdego działu warto poświęcić nieco czasu na powtórki, np. w formie fiszek bądź samodzielnego przygotowania dla siebie testu sprawdzającego.

W. matematify korepetytorzy z chęcią stworzą dla Ciebie personalny plan nauki, odpowiednio dobrany dla Twoich potrzeb, który umożliwi wam wspólną pracę, podzieloną na etapy.Zadbaj o odpowiednie miejsce pracy!Gdy już masz opracowany plan nauki, warto jeszcze zadbać o przestrzeń, która Cię otacza. Nie od dziś wiadomo, że schludne, czyste i uporządkowane miejsce do pracy ma duży wpływ na to jak przyswajamy nowe informacje. Kilka prostych kroków sprawi, że poczujesz się lepiej, gdy usiądziesz przy swoim biurku i zabierzesz się do nauki ze spokojną głową:


· Dopilnuj, by w Twoim najbliższym otoczeniu nie znajdywały się rzeczy, przedmioty, które mogą Cię rozproszyć.

· Zadbaj o wygodny fotel lub krzesło, które nie przysporzy Ci żadnych fizycznych dolegliwości.

· Pamiętaj, by w zasięgu ręki znalazły się wszelkie użyteczne pomoce naukowe, jak książki, zeszyt, przybory biurowe i kalkulator.

· Odłóż na jakiś czas telefon i skup się na tym co ważne.


Dzięki tym wskazówkom zadbasz o higienę pracy, która zdecydowanie odgrywa istotną rolę w całym procesie nauki.Im więcej tym lepiej?W przypadku nauki jest to prawdziwe stwierdzenie. Największe doświadczenie oraz obycie z materiałem zyskasz poprzez rozwiązywanie wielu zadań, od tych najprostszych do najtrudniejszych. Zgodnie z zasadą „praktyka czyni mistrza”: im więcej czasu poświęcisz na ćwiczenie swojej wiedzy w praktyce oraz im więcej zadań rozwiążesz będziesz odpowiednio przygotowany i żadne zadanie na egzaminie nie powinno Cię zaskoczyć. Innymi słowy – nabierzesz wprawy!Odpoczynek i relaks – przyjaciele Twojego mózgu.Jeśli myślisz, że ciągła nauka, siedzenie po nocach i uczenie się w każdym możliwym momencie poprowadzi Cię do osiągniecia najlepszych wyników to jesteś w błędzie. Twój mózg tak samo jak Ty potrzebuje chwili wytchnienia. Tak jak Ty, gdy pływasz, biegasz czy wykonujesz jakąś aktywność fizyczną potrzebujesz przerwy i odpoczynku, tak samo Twój mozg. Gdy się uczymy, nasz mózg ciężko pracuje, jest skupiony – wykonuje więc jakąś pracę. Dlatego ważnym jest, aby pamiętać, że musimy zadbać o tak istotny organ w naszym ciele.

Jak więc sprawić, żeby nasz umysł był dostatecznie wydajny i efektywny?

Ucz się z przerwami! Ciągła nauka nie przynosi wcale tak dobrych efektów jak nauka wraz z odpoczynkiem. Okazuje się, że gdy uczymy się z przerwami rozwija się nasza pamięć długotrwała. W czasie, gdy odpoczywamy nasz mózg przyswaja wszystkie informacje, które poznaliśmy w trakcie procesu nauki. Warto wtedy wybrać się na spacer, zjeść pełnowartościowy posiłek czy poświecić chwilę Twojej ulubionej rozrywce. Dzięki temu wrócisz do nauki z nową energią oraz wypoczętym umysłem, gotowym do zgłębienia kolejnej dawki wiedzy.


W .matematify wiemy, jak istotne są wszystkie opisane aspekty efektywnej nauki. Każdy korepetytor podchodzi do swojego ucznia w sposób indywidualny, dzięki czemu wie, jaką drogę oraz kroki postepowania należy podjąć, aby nasi podopieczni osiągnęli jak najlepsze wyniki z egzaminu maturalnego oraz ósmoklasisty.

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Projekt bez tytułu (36)_edited.jpg

PROMOCJA WAKACYJNA

Cena za wszystkie wakacyjne zajęcia w czerwcu, lipcu i sierpniu dla nowych uczniów wynosi

89zł / 1h zajęć, niezależnie od przedmiotu czy poziomu zaawansowania!

bottom of page