top of page

Kreatywność w nauczaniu – dlaczego warto ją uwzględniać?Kreatywność to pomysłowość, świeżość, poszukiwanie nowych dróg i rozwiązań. W nauczaniu jest to proces bardzo pożądany, który, niestety, nie zawsze idzie w parze z edukacją szkolną. To wielka strata, ponieważ podejście kreatywne jest w stanie wydobyć potencjał ucznia w sposób przystępny, nieskomplikowany i przyjemny – w skrócie pozwala rozwinąć skrzydła.


Nauczyciel kreatywny to taki, który jest uważny na swojego ucznia, nie boi się wychodzić poza utarte schematy, robić coś inaczej i po swojemu, tłumaczy tak, aby uczeń zrozumiał, a nie tak, jak każe podręcznik. Obserwuje, wyciąga wnioski i reaguje, nie jest bierny i zamknięty tylko w świecie wytycznych, zasad czy poradników. Nauczyciel taki podejmuje działania mające na celu rozwój i dobro podopiecznych, dostosowuje się do nich i ich aktualnych potrzeb. Motywuje on do myślenia, a takim właśnie podejściem można osiągnąć najlepsze efekty. Nauka na poziomie szkolnym jest swojego rodzaju interakcją ucznia i nauczyciela, dlatego słuchanie jest kluczowe w całym procesie, tak jak i w opisywanym podejściu. Jako że kreatywne przekazywanie wiedzy nastawione jest na ucznia i jego potrzeby, trzeba umieć go usłyszeć i zrozumieć.


Lekcja kreatywna dąży do aktywnego udziału ucznia, daje mu/jej przestrzeń na rozwijanie się. Musi być ciekawa, angażująca i zachęcająca do samodzielnego myślenia, rozwiązywania problemów oraz poszukiwania odpowiedzi. Nie należy zapominać o odpowiednim poziomie pod kątem merytorycznym i dogodnej atmosferze. Bez spokojnego, cierpliwego podejścia nauczyciel nie jest w stanie uzyskać zaufania ucznia, a to również bardzo ważne w procesie nauki. Napięty nastrój nie sprzyja otwartości na wiedzę i skupieniu. Istotną cechą takiej lekcji będzie też jej płynność – powinna z łatwością zmieniać się i dostosowywać do potrzeb słuchacza. Jak widzicie, nie jest to proste zadanie, jednak jest to także, poza uwarunkowaniami osobowościowymi, które powinni spełniać nauczyciele, kwestia odpowiedniego nastawienia i planu!Dlaczego warto?

W efekcie kreatywnego podejścia młodzież jest zmotywowana do myślenia, analizowania i poszukiwania odpowiedzi na pytania. Ponadto próbuje robić to samodzielnie, bo ma wskazówki, jak się za to zabrać! Wyobraźnia tych uczniów działa na najwyższych obrotach, więc łatwiej jest się uczyć i zapamiętywać. Osoba będąca pod skrzydłami człowieka kreatywnego sama staje się kreatywna, a to w nauce (i w życiu!) naprawdę pomocne! Finalnie nauczyciel jednego przedmiotu ukierunkowuje i przygotowuje swojego ucznia z o wiele większego zakresu. Uczy bowiem dodatkowo radzenia sobie w trudnych sytuacjach (czytać w takich, w których trzeba radzić sobie samemu) oraz pokazuje, jak myśleć i łączyć fakty.


Podejście kreatywne jest też korzystne dla nauczyciela, który cały czas musi szukać nowych rozwiązań i metod, więc szansa na to, że znudzi się swoją pracą, jest mniejsza, a perspektywa samorozwoju o wiele, wiele większa. Uczniowie osiągają lepsze efekty, a edukator będzie przez nich bardziej doceniany i szanowany, a finalnie jego/jej poczucie własnej wartości, satysfakcja, motywacja i spełnienie zawodowe wrosną.


Ze względu na to, że w szkołach uczniów jest wielu, nie zawsze będzie przestrzeń na poświęcenie maksimum uwagi każdemu. Często potrzeby jednostki nie są wyraźnie widziane czy słyszane albo nie ma możliwości się na nich skupiać i zatrzymywać (i to niekoniecznie z winy osoby edukującej,

raczej ze względu na brak czasu czy nieodpowiednie okoliczności). Lekcje nie mogą być dopasowywane do niewielkiej grupy uczniów – nauczyciel tłumaczy najlepiej jak może i w taki sposób, aby trafić do większości. Jednak przy wspomnianych ograniczeniach nie da się dotrzeć do wszystkich i w każdej dziedzinie. Dlatego też lekcje indywidualne są świetną opcją! Godzina w tygodniu (na przykład) poświęcona w 100% jednemu uczniowi, jego problemom i pytaniom to czas, w którym korepetytor ma możliwość ugruntować i uporządkować wiedzę, rozwiać wątpliwości i pozwolić słuchaczowi poczuć się pewnie z danym tematem. W Matematify wszyscy nasi nauczyciele są kreatywni! Sprawdź sam/sama podczas bezpłatnej lekcji próbnej!Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page