top of page

Lekcje grupowe czy indywidualne - co wybrać?Podjąłeś decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego lub korepetycji z przedmiotu ścisłego? To odpowiedni moment, aby zdecydować - zajęcia indywidualne czy grupowe? Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety, które powinieneś poznać.


Lekcje grupowe – dla kogo?


Podczas pracy w grupie prowadzący dysponuje szerokim repertuarem ćwiczeń. Może zaproponować odgrywanie ról, organizację gier, konkursów i debat, prowadzenie wywiadów czy zadania w parach. Wpływa to pozytywnie na dynamikę zajęć, które stają się o wiele ciekawsze. W przypadku grupowych lekcji językowych uczniowie mogą prowadzić konwersacje z innymi, usłyszeć różne akcenty oraz szybciej rozwijać swoje kompetencje.


Tego typu zajęcia są tańszą opcją niż lekcje indywidualne. Umożliwiają dostrzeżenie poczynionych postępów w nauce na tle pozostałych uczniów, dzięki czemu nie tracisz motywacji do dalszej pracy. To idealny wybór dla najmłodszych dzieci, które lubią zdobywać nową wiedzę w gronie rówieśników. Chętnie korzystają z nich również osoby dorosłe potrzebujące grupy, aby wytrwać w swoim postanowieniu i nie zrezygnować z lekcji.


Wady zajęć grupowych


Lekcje grupowe odbywają się w określonych dniach i porach. Wymagają więc od Ciebie dobrej organizacji czasu. Jeżeli przegapisz zajęcia, istnieje duże ryzyko powstania zaległości w materiale. Nie wszystkie szkoły oferują możliwość odrobienia opuszczonych zajęć z inną grupą.


Ucząc się w gronie kilku lub kilkunastu kursantów, musisz dostosować się do tempa pracy całej grupy. Może się okazać, że jest ono dla Ciebie zbyt wolne lub za szybkie. Co więcej, masz niewielki wpływ na tematykę poruszaną na zajęciach.


Do grupy trafiają także osoby o różnych osobowościach. Jeden uczeń może zajmować uwagę pozostałych, podczas gdy inny unika interakcji i zamyka się w sobie. Prowadzący powinien stale trzymać rękę na pulsie i wychwytywać tego typu symptomy.


Lekcje indywidualne - najważniejsze korzyści


- Elastyczny grafik, dogodne pory zajęć oraz możliwość odwołania, przesunięcia czy odrobienia lekcji w innym terminie.


- W trakcie zajęć indywidualnych cała uwaga prowadzącego skupia się na Twoich indywidualnych potrzebach edukacyjnych.


- Uczysz się we własnym tempie, a jeżeli zajdzie taka konieczność, możesz powtarzać trudniejsze partie materiału wielokrotnie i na różne sposoby.


- Osoby nieśmiałe i wycofane mogą w komfortowym środowisku przełamać barierę posługiwania się obcym językiem czy wyrażania własnej opinii.


- Metody prowadzenia zajęć i ich tematyka odpowiadają Twoim zainteresowaniom oraz oczekiwaniom.


Należy pamiętać, że lekcje indywidualne są droższe niż zajęcia grupowe. Nie oferują możliwości interakcji z pozostałymi uczniami, dlatego komunikacja odbywa się wyłącznie z osobą prowadzącą. Wymagają 100% Twojego zaangażowania i skupienia – ich intensywność zwiększa Twój wysiłek włożony w naukę. Ponadto, podczas tego typu lekcji nie możesz wykonać niektórych rodzajów ćwiczeń, takich jak: gry, konkursy, debaty czy projekty. Wymagają więc od nauczyciela dużej dawki kreatywności, aby prowadzone zajęcia były ciekawe i inspirujące.

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


Projekt bez tytułu (36)_edited.jpg

PROMOCJA WAKACYJNA

Cena za wszystkie wakacyjne zajęcia w czerwcu, lipcu i sierpniu dla nowych uczniów wynosi

89zł / 1h zajęć, niezależnie od przedmiotu czy poziomu zaawansowania!

bottom of page