top of page

Sposoby na lepszą pamięć


Terminy Cię gonią, a Ty, jak na złość, nic nie możesz zapamiętać? To zupełnie normalne – dużo nowych zagadnień do opanowania w krótkim czasie sprawia, że mózg jest przemęczony, przebodźcowany i, summa summarum, o wiele mniej mniej wydajny. Jak sobie z tym radzić?


Po pierwsze (i najważniejsze), staraj się nie panikować, bo stres utrudnia zapamiętywanie. Rozłóż naukę na dłuższy czas, żeby nie musieć ogarniać obszernego materiału na jeden raz, bo wtedy istnieje ryzyko, że nie zdążysz. Poza tym, w dłuższej perspektywie, możesz zmodyfikować odrobinę swój styl życia w taki sposób, aby Twoja pamięć była sprawniejsza i lepiej z Tobą współpracowała. Zmiana nawyków na zdrowe to same plusy!1. Wysypiaj się.


Spanie minimum 6-7 godzin dziennie jest zalecane, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Odpoczynek równa się regeneracja, zdrowie i odpowiednie działanie naszego układu nerwowego, który odpowiada też za pamięć. Gdy śpimy, nasz umysł porządkuje wszystkie nabyte danego dnia informacje, więc jest to idealny sposób na sprawniejsze zapamiętywanie. Podobno po wyczerpującej sesji nauki dobrze jest uciąć sobie drzemkę, żeby mózg przetrawił nową wiedzę2. Bądź aktywny/a fizycznie.


Za prawidłową pracę układu nerwowego odpowiada także ruch – najlepiej na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi w mózgu, pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji, a tym samym po prostu ułatwia naukę. Koniecznie pamiętaj o regularności!3. Bądź aktywny/a umysłowo!


Mózg także należy ćwiczyć, żeby był w stanie sprawnie pracować. Ucz się nowych rzeczy (np. języków obcych), czytaj ambitną literaturę, otaczaj się ludźmi, bądź kreatywny/a, myśl, analizuj, żyj świadomie, czyli w skrócie dbaj o to, aby stale się rozwijać i nie stawać w miejscu.

4. Zatroszcz się o dietę i nawodnienie


Aby umysł i ciało działały nienagannie, musimy dostarczać im odpowiedniego paliwa – pełnowartościowych, zdrowych posiłków oraz wody. Na mózg zbawiennie wpływają między innymi witaminy z grupy B, witaminy C, D i E, magnez, potas, cynk, żelazo i kwasy omega-3 i omega-6. Zwróć też uwagę na regularność (ok. 4/5 posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu) i różnorodność swoich dań. Istotną rolę odgrywa także nawodnienie – dorośli powinni wypijać około 1,5-2 litry wody na dzień, przy czym zapotrzebowanie zwiększa się w przypadku osób aktywnych fizycznie (każda godzina wysiłku przekłada się na dodatkowe 2-3 szklanki wody).5. Unikaj zbyt wielu bodźców


Żyjemy w świecie opanowanym przez technologie, a w niej aż roi się od wielu intensywnych kolorów, mrugających świateł, głośnych dźwięków… Wszystkie te dystraktory mogą powodować stres, przeciążenie psychofizyczne i finalnie problemy z koncentracją. Może być nam trudno skupić się na tym, co ważne, więc spróbujmy odrobinę ograniczyć czas przed ekranami i w zamian wyciszyć się w domowym zaciszu z ulubioną książką. Jeśli chodzi stricte o czas nauki, to oczywiście nie otaczaj się potencjalnymi rozpraszaczami, żeby nie musieć ze sobą walczyć. Zadbaj o porządek wokół siebie i stwórz spokojną atmosferę.6. Zbyt intensywny (to znaczy niedostosowany do danego organizmu i np. jego aktualnej formy) wysiłek fizyczny jest niezdrowy i analogicznie jest z umysłowym


Ogromne porcje wiedzy dostarczane do mózgu w krótkim czasie skutkują z reguły niepowodzeniem, przemęczeniem i często rozdrażnieniem. Nauka powinna odbywać się w spokojnej atmosferze – w takim tempie, jakie się sprawdza u ucznia. Dobrym rozwiązaniem mogą być prywatne lekcje – korepetytor/korepetytorka tak ułoży plan działania, żeby bez problemu zdążyć np. przed testem czy egzaminem i nie stresować się za dużymi dawkami wiedzy. 

W Matematify wiemy, że styl życia ma niebagatelny wpływ na pamięć i koncentrację i zachęcamy do zmiany nawyków na zdrowe. Ze spokojnym i bezstresowym opanowaniem materiału chętnie pomożemy!5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page