top of page

Tiktok narzędziem do nauki?  3 powody zapoznać się z edukacyjnym aspektem słynnej appki


telefon pokazujący tiktok

TikTok, popularna aplikacja do tworzenia i udostępniania krótkich filmów, może wydawać się nieodpowiednim miejscem do nauki. Jednakże, z coraz większą popularnością TikToka, wiele osób zaczyna dostrzegać jego potencjał edukacyjny. W tym poście omówimy, jak TikTok może być wykorzystany w nauce i jakie korzyści może przynieść.Format wspomagający przyswajanie wiedzy


Po pierwsze, jednym z największych atutów TikToka jako narzędzia edukacyjnego jest to, że filmy na tej platformie są krótkie i łatwe do zapamiętania. To oznacza, że uczniowie mogą przyswoić wiedzę w krótkim czasie i szybko ją zastosować w praktyce. Ponadto, wideo na TikToku są zwykle wzbogacone o różne wizualne i dźwiękowe efekty, co pomaga w utrzymaniu uwagi i zapamiętaniu informacji.


Zatem TikTok może być używany jako narzędzie do nauki poprzez krótkie, treściwe filmy edukacyjne często nagrywane w zabawny i przejrzysty dla młodzieży sposób. Na przykład, można znaleźć tam wiele filmów na temat nauki języków obcych, matematyki, historii, geografii i innych przedmiotów. Krótkie filmy edukacyjne są łatwiejsze do przyswojenia i zapamiętania, dzięki czemu TikTok może pomóc w ten sposób tym, dla których długie sesje nauki z wkuwaniem suchych faktów z podręcznika są nużące i monotonne, przez co nie dają oczekiwanych efektów. Ponadto, wiele kont na TikToku oferuje quizy, testy i zabawy, które pomagają uczniom utrwalić swoją wiedzę i przygotować się do egzaminów. Bardzo często, przeglądając tę aplikację znaleźć można wiele filmów skupiających się na szybkim objaśnianiu zasad angielskiej gramatyki bądź wprowadzających nowe, interesujące słówka, dzięki czemu w prosty sposób uczniowie stykają się z nowym materiałem do opanowania. Co więcej, forma quizów czy małych konkursów dodatkowo motywuje młode osoby do poszerzania swojej wiedzy, przy czym taka forma edukacji nie sprawia wrażenia męczącej, trudnej czy zniechęcającej.


korzystanie z telefonów w dowolnym miejscu i czasie


Treści, skierowane na maturzystów


Może to wydawać się zaskakujące, ale TikTok może pomóc w nauce do egzaminów, takich jak matura, poprzez dostarczanie krótkich, prostych i łatwo przyswajalnych filmików, których treść jest przekazywana w nowoczesny, przyciągający uwagę odbiorcy sposób. Dzięki krótkim i lakonicznym filmom edukacyjnym można łatwo przyswoić i zapamiętać informacje, a różnorodność dostępnych materiałów i quizów pozwala na utrwalenie wiedzy w sposób atrakcyjny i angażujący. Dla maturzystów, TikTok może być bardzo przydatnym narzędziem, ponieważ można znaleźć wiele filmów z poradami dotyczącymi nauki, omówieniem materiału na egzamin i sposobami na radzenie sobie z trudnościami w nauce. Na przykład, nauczyciele chemii publikują filmy z prostymi i przystępnymi objaśnieniami skomplikowanych zjawisk fizykochemicznych, a nauczyciele matematyki omawiają sposoby na rozwiązywanie trudnych problemów arytmetycznych.


Nie można również pominąć roli zawodowych nauczycieli-influencerów, którzy tworzą filmy edukacyjne na TikToku. Dzięki nim, uczniowie mogą zdobyć wiedzę od ekspertów w danej dziedzinie, którzy potrafią przekazać ją w sposób przystępny i interesujący. Doświadczeni korepetytorzy mogą na przykład przygotowywać filmy z omówieniem tematów na egzamin maturalny oraz przekazywać porady na temat nauki i udzielić odpowiedzi na trudne pytania. Jednocześnie, oglądając takie TikToki, uczeń nie tylko spędzi czas z korzyścią, ale też zobaczy, że nauka może być przyjemna!


 

Chcesz również zdobyć porcję lekko przyswajalnej wiedzy w ulubionym formacie? Zapraszamy na TikTok Matematify, gdzie znajdziesz morze rozwiązań zadań maturalnych z arkuszy poprzednich lat, jak zarówno też sporo jakościowych memów matematycznych na podniesienie humoru!

 


Nauka w dowolnym miejscu i czasie


Warto również zwrócić uwagę na fakt, że TikTok oferuje łatwy dostęp do różnych materiałów edukacyjnych, które można przeglądać w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu, że aplikacja jest dostępna na smartfonach, można uczyć się nawet w drodze do szkoły lub podczas przerw w szkole. Dodatkowo, aplikacja oferuje także funkcję pobierania filmów, co pozwala na ich oglądanie offline.Jakie są minusy Tiktoka jak narzędzia do nauki?


Podsumowując, aplikacja ta może być bardzo przydatnym narzędziem do nauki, zwłaszcza dla młodszych osób, które preferują bardziej interaktywne i przyciągające uwagę metody nauki. Krótkie filmiki edukacyjne są łatwiejsze do zapamiętania i mogą być przydatne w przygotowaniu się do testów, sprawdzianów czy egzaminów. Warto jednak pamiętać, że TikTok nie powinien być jedynym źródłem nauki i należy korzystać z niego w sposób umiejętny i uzupełniający. Pamiętaj, że nauka powinna być świadoma!


Wraz z rosnącą popularnością tej aplikacji, ważne jest, aby pamiętać o świadomym korzystaniu z niej. Korzystanie z TikToka może stać się uzależniające i zaburzyć równowagę między nauką a życiem prywatnym. Co więcej, zbyt częste korzystanie z telefonu może mieć negatywny wpływ na sen (a więc i na zdrowie) i na życie społeczne. Dlatego, warto korzystać z podobnych aplikacji z umiarem i ustawić sobie konkretne cele naukowe, aby nie tracić czasu na przeglądanie treści, które nie przyniosą nam wartości edukacyjnej. Jak w przypadku każdego narzędzia, kluczowe jest rozsądne podejście i wykorzystanie go w sposób przemyślany, a wtedy może przynieść wiele korzyści.


nastolatek używa telefonu przed snem
 

Wiesz, co jest jeszcze bardziej efektywne, niż edukacyjne filmy na TikTok? Indywidualne korepetycje online!


Uczęszczając na zajęcia tego typu możesz z pewnością zaczerpnąć wystarczająco wiedzy, aby zdać egzamin lub przygotować się do sprawdzianu. No i, oczywiście, jest to cudowna okazja żeby poszerzyć wiedzę zdobytą na zajęciach w szkole lub właśnie w TikToku, oraz utrwalić interesujące Ciebie zagadnienia z wybranych przedmiotów.

Matematify zaprasza na korki, które, podobnie do Tiktoka, nigdy nie nudzą, a tylko zaciągają, jednocześnie efektywnie uzupełniając zaległości w nauce z pomocą profesjonalnych korepetytorów i nowoczesnych narzędzi ułatwiających naukę!
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page