top of page

Jak zachęcić do nauki podstawówkowicza?


nauka dla uczniów podstawówki, Jak zachęcić podstawówkowicza?

Nauka u młodszych również może przysparzać problemów – nie każdy jest dobry we wszystkim, niektórzy mają lekkie pióro i bliżej im do humanistów, a inni to typowe umysły ścisłe. Niechęć do przedmiotów, które sprawiają trudność, jest raczej naturalną rzeczą, trzeba jednak jakoś sobie z nią radzić, żeby mieć chociaż podstawową wiedzę z danego zakresu. Wiadomo, że często niełatwo jest przekonać do współpracy nastawionego negatywnie podstawówkowicza, są jednak pewne sposoby, które powinny okazać się pomocne.



1. Spokój, spokój i jeszcze raz spokój


W kontakcie z dzieckiem nerwy i presja odnoszą odwrotny skutek, więc uzbrój się w cierpliwość i opanowanie. To ważne, ponieważ nasze emocje rzutują w ogromnym stopniu na młodego człowieka i niechęć, którą żywi do jakiegoś przedmiotu lub jakichś przedmiotów, może pod wpływem naszych silnych emocji się wzmocnić. Pomóc może stanowcza, wytrwała i uprzejma postawa. Dziecko powinno zrozumieć, że nawet ze znielubionej dziedziny musi mieć wiedzę, która wymagana jest przez szkołę oraz że przyda mu/jej się to w późniejszych latach nauki i życia. Przy młodszych uczniach obowiązkiem rodzica jest pilnowanie, aby wywiązywały się one ze szkolnych obowiązków, bo one same są często jeszcze zbyt niedojrzałe, żeby o to należycie zadbać – nierzadko mimo dobrych chęci. Ważne jest zatem wytyczenie granic i zasad oraz ich późniejsze konsekwentne przestrzeganie.



2. Skuteczne zachęcanie


Coraz więcej mówi się o negatywnym efekcie stosowaniu systemu kar i nagród. Pobudzamy wówczas nie tę motywację, o którą nam chodzi – zewnętrzną zamiast wewnętrznej, warto więc działać tak, aby dziecko samo wiedziało, że edukacja jest istotna i leży w jego lub jej interesie i nie uczy się po to, by uszczęśliwić rodziców. Dobre oceny nie powinny być nagradzane, ale pamiętajmy, żeby młody człowiek zdawał sobie sprawę, że doceniamy jego lub jej wysiłki i starania, ponieważ uznanie rodziców jest dla dzieci bardzo istotne. Groźby, straszenie i inne wywołujące negatywne emocje strategie też nie są wskazane, ale to chyba wszyscy wiemy?


mama i uczeń podstawówki - wsparcie dziecka


3. Bez zaległości


Tak jak wspominaliśmy, przy dzieciach w tym wieku powinniśmy dążyć do spokojnego, stanowczego podejścia i trzymać rękę na pulsie, ponieważ młody człowiek nie zawsze jest w stanie wszystkiego dopilnować samodzielnie. Bądź więc czujny/a, ale miej też pewną dozę zaufania. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania zaległości, które później trzeba będzie na szybko nadrabiać, bo pośpiech nie jest wskazany (patrz punkt pierwszy). Nauka jest znacznie łatwiejsza, jeśli odbywa się na bieżąco i regularnie. Pamiętaj również o powtarzaniu materiału. Może regularne odpytywanie połączone z przypominaniem sobie już opanowanych zagadnień przyniesie pożądany efekt? Mógłby to być również miły czas spędzony z rodzicem w sympatycznej atmosferze – przyjemne z pożytecznym :) Nie wyręczaj jednak potomka w jego/jej obowiązkach, bo to, na dłuższą metę, w niczym Wam nie pomoże.



4. Korepetycje


Często dla dziecka korzystne będzie nawiązanie współpracy z kimś z zewnątrz – osoby spoza codziennego otoczenia mogą mieć automatycznie duży autorytet i siłę przebicia, bo są “obce”. Lekcje prywatne mogą być bardzo owocne dla uczniów szkół podstawowych przy odpowiednim podejściu. Nasi nauczyciele wiedzą, jak należy współpracować z tak młodymi ludźmi i robią to skutecznie! Matematify ma w swojej ofercie bezpłatne lekcje próbne, na których możesz przekonać się o ich efektywności. Korki mogą być dobrym sposobem na uporządkowanie wiedzy czy zrozumienie tego, co trudne – czasem potrzeba odpowiedniego, sprawdzonego już sposobu na wytłumaczenie problematycznego zagadnienia.

 
 


5. Zdrowe podejście


Pamiętaj też, jak istotny jest odpoczynek. Mózg musi mieć czas na regenerację i reset, nie każ więc dziecku zakuwać non stop, nawet gdy jego lub jej sytuacja w szkole nie jest kolorowa. Zaplanuj regularne sesje nauki, ale zostaw też przestrzeń na czas wolny i życie towarzyskie. Nie przekładaj swoich ambicji na dziecko, niech samo decyduje, które przedmioty są dla niego ważne, z uwzględnieniem tego, że musi mieć wiedzę ze wszystkich!


odpoczynek od nauki, mama i syn

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page